سنگ مصنوعی (کورین) چیست؟

(سنگ مصنوعی) یک ماده ساخته دست بشر است که معمولاً از ترکیب (تری هیدرات آلومینا) (ATH)، (اکریلیک)، (اپوکسی)، یا (رزین های پلی استر) و (رنگدانه ها) تشکیل شده است. اغلب برای نصب بدون درز روی میز استفاده می شود.

(سنگ مصنوعی) اولین بار توسط (DuPont) در سال 1967 با نام Corian معرفی شد. از زمان انقضای حق ثبت اختراع خود، تولید کنندگان دیگر با محصولات مارک خود وارد بازار شده اند.

ویژگی های عملکرد

سنگ مصنوعی یک ماده غیر متخلخل و کم نگهداری است که برای سطوحی مانند کانترها استفاده می شود. این می تواند ظاهر گرانیت، سنگ مرمر، سنگ و سایر مواد طبیعی را تقلید کند و توسط یک صنعتگر آموزش دیده تقریباً نامرئی به آن متصل شود. سطوح جامد که معمولاً به شکل ورق برای ساخت روی میزهای تمام شده ساخته می شوند، می توانند به اشکال مختلفی از جمله سینک، تشت دوش و وان ریخته شوند. کالاهای ورق را می توان با استفاده از فرآیندی به نام (ترموفرمینگ) گرم کرد و به شکل های سه بعدی خم کرد که به تطبیق پذیری محصول می افزاید. انعطاف پذیری رنگ و طراحی فاکتورهای کلیدی هنگام انتخاب کامپوزیت های مهندسی شده نسبت به سنگ طبیعی است.

در یک محیط مسکونی، (سنگ مصنوعی) می تواند به عنوان میز آشپزخانه، روکش روشویی حمام، و دور دوش و وان استفاده شود. سازندگان کانتر معمولاً ورق های سنگ مصنوعی را با استفاده از یک چسب دو قسمتی به شکل های دلخواه می پیوندند و پس از آن اتصال خشک شده صاف ماشینکاری می شود. از همین روش برای ایجاد ضخامت لبه استفاده می‌شود، که می‌توان با استفاده از ابزارها و تکنیک‌هایی مشابه روش‌هایی که برای کار با چوب‌های سخت استفاده می‌شود، پروفیل کرد.

جذابیت اصلی (سنگ مصنوعی) نفوذناپذیری آن است. سینک های (سنگ مصنوعی) را می توان بدون هیچ شکافی به سطح کانتر وصل کرد که باعث از بین رفتن قسمت هایی برای جمع شدن آب و رشد باکتری ها می شود. همچنین می‌توان بک اسپلش‌های یکپارچه ایجاد کرد که خطوط دیوار را “یکپارچه” و بدون شکاف دنبال کنند.

در صورت خراشیدگی یا شکستگی مواد، (سنگ مصنوعی) در اکثر موارد می توان به سرعت توسط یک (شرکت تعمیرات سطوح جامد تایید شده) یا سازنده آموزش دیده تعمیر کرد. سینک های ترک خورده نیز قابل تعویض هستند. از آنجایی که سطح در سرتاسر جامد است، می‌توان صفحه‌ای را که سال‌ها متحمل ساییدگی و پارگی شده است، بازسازی کرد. محصول نصب شده در انواع روکش‌های مختلف از مات تا براق بالا موجود است، اگرچه اکثر تولیدکنندگان برای سهولت در تعمیر و نگهداری، روکش مات یا (ساتن) را توصیه می‌کنند.

دسترسی

(سنگ مصنوعی) در صدها رنگ و (بافت بصری) از (رنگهای جامد) تا (شرق)، (مرمری) یا (اثر گرانیتی) موجود است. ده ها شرکت چندملیتی برای بازار جهانی (سنگ مصنوعی) (کالاهای ورق) و سینک می سازند. و صدها تولیدکننده کوچکتر منطقه ای برای بازارهای محلی تولید می کنند.

اگرچه سنگ مصنوعی با رقابت سنگ طبیعی و (سنگ مهندسی/روکش کوارتز) مواجه است، این ماده در آسیا، به ویژه در ساخت و سازهای جدید مسکونی، محبوب است. یک بازار در حال ظهور برای سطوح جامد در محیط های تجاری و صنعتی است، جایی که ویژگی های غیر متخلخل آن، همراه با دوام، تجدید پذیری و شکل پذیری آن را به ماده انتخابی برای بسیاری از طراحان و معماران تبدیل می کند. همچنین، طیف گسترده ای از رنگ ها و بافت ها، و همچنین قابلیت رنگ آمیزی سفارشی مواد برای پروژه های بزرگ، جذاب است. بیمارستان ها، به ویژه، از مقادیر زیادی (سنگ مصنوعی) برای سینک، دوش، ایستگاه های پرستاری و روکش دیوار استفاده می کنند، زیرا خواص بدون درز آن، شکاف ها و شکاف هایی را که حاوی باکتری های مضر هستند، از بین می برد.

ساختار

سنگ مصنوعی از اختلاط (آکریلیک)، (اپاکسید) یا (رزین پلی استر) با پرکننده (بوکسیت پودری) و رنگدانه ها ساخته می شود. این ماده از نظر شیمیایی پخته می شود و تا دمای 60 درجه سانتی گراد یا بیشتر گرم می شود. سپس مواد پخته شده به صورت ورق یا شکل بریده می شوند و بسته به برند مورد استفاده، از یک یا هر دو طرف سنباده می زنند. گاهی اوقات مواد را به 160 درجه سانتیگراد رسانده و خنک می کنند تا مقاومت حرارتی آن بهبود یابد

سنگ مصنوعی پلی استر اصلاح شده با اکریلیک را می توان با استفاده از فرمول ها، جلوه ها و ظاهرهای مختلف یک ورق در یک زمان مخلوط کرد. سنگ مصنوعی پلی استر اصلاح شده با اکریلیک را می توان به قالب تزریق کرد تا فیگورهای طراحی تزئینی (جامد مختلف) تولید شود.

شرکت‌های تولیدی (سنگ مصنوعی) ممکن است اعضای سازمان‌های تجاری انجمن تولیدکنندگان کامپوزیت آمریکا، ISFA (انجمن بین‌المللی سازندگان سطح، و ICPA (انجمن بین‌المللی پلیمر ریخته‌گری) باشند.[2] این سازمان‌ها محصول را با نام تجاری (برند) شناسایی می‌کنند. MasterCast) (کامپوزیت های مهندسی شده.)

(سنگ مصنوعی) را می توان با استفاده از قالب های اختصاصی نیز قالب گیری کرد. به عنوان مثال ایستادن آزاد (حمام ها ساخته می شوند) با استفاده از یک ابزار قالب دو قسمتی که یک حفره برای موادی که باید درون آن ریخته شود ایجاد می کند. هنگامی که قالب برای ریخته‌گری آماده شد، مواد در یک ماشین ریخته‌گری خودکار مخلوط و گاززدایی می‌شوند. سپس به داخل حفره قالب تزریق می شود. بسیاری از روکش ها از جمله روکش ژل، مات، براق، فلزی و بافت در دسترس هستند.

.

ساخت

یک سازنده سطح سطوح کاربردی و تزئینی را معمولاً در ساختمان ها شکل می دهد و نصب می کند. ساخت سطح، به عنوان یک شرکت حرفه ای متمایز، معمولاً شامل وظایف پیچیده شکل دادن به سطح است. یک مورد پیشرو، ساخت میز است.

مواد

برای فضاهای داخلی، سطوح شامل پوشش های جامد یا عرشه برای کف یا دیوارها و میزهای آشپزخانه، حمام و فضاهای کاری است. سطوح طبیعی از مواد طبیعی مانند چوب، سنگ، مواد معدنی، فلزات، خاک رس، صمغ و رزین تشکیل شده است. سطوح مصنوعی، علاوه بر هر گونه مواد طبیعی، حاوی مواد مصنوعی مانند آلیاژهای فلزی یا پلیمرها هستند. سطوح جامد سطوح مصنوعی ساخته شده از مواد پلیمری هستند.

ابزار

ابزارهای ساخت سطحی عبارتند از روترها، مته ها، قالب ها، گیره ها، (اجاق ها)، دستگیره های فنجان مکنده و اره های رومیزی. سازندگان سطوح بزرگتر نیز ممکن است از روترهای CNC استفاده کنند. برای همه کارها به جز ساده ترین کارها، معمولاً ساخت سطح در کارگاه انجام می شود و پس از آن محصول نهایی مونتاژ و در محل کار نصب می شود. نصب سطوح چند قسمتی، مانند کانترهای L و U شکل، اغلب شامل کار پیچیده ای با ابزارهای تخصصی برای ایجاد یک نتیجه بدون درز است.