مراقبت و نگهداری کورین

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با مراقبت و نگهداری کورین مطالبی خدمت شما عرض کنیم. اما قبل از هرچیز لازم است تا توضیحات مختصری در رابطه با کورین و این متریال خدمت شما عزیزان عرض کنیم. کورین نوعی سنگ مصنوعی بوده که با استفاده از ترکیباتی مختص به هر برند تولید می شود. معمولاً از پودر سنگ، پلمیر اکلریلیک، آلومینیوم هیدروکسید، مواد معدنی و … تشکیل می شود که با یکدیگر ترکیب و قالبگیری می شود. این مواد بعد از آماده سازی و ترکیب شدن در قالب هایی با ابعاد و اندازه های مشخص ریخته می شود و بعد از سفت و محکم شدن تبدیل به کورین خواهند شد.

نکته ای که در این زمینه لازم است تا به آن اشاره شود تنوع در طرح و رنگ این نوع سنگ مصنوعی می باشد. کورین انعطاف پذیر بوده و می تواند با توجه به زاویه یا شکلی که به آن داده می شود ساخته شود. برای ایجاد طرح دلخواه بر روی آن نیز محدودیت وجود نخواهد داشت و به راحتی می توان طرح هایی که مد نظرتان است نظیر الماس، خطوط موازی و منظم و …  را بر روی آن حکاکی کنید.

نکته مثبتی که این نوع سنگ مصنوعی دارد بدون درز بودن و یکدست بودن آن می باشد. به صورت یکدست و یکپارچه قطعات به یکدیگر متصل خواهند شد و همین امر موجب می شود تا نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کند. همینطور از مزایا و ویژگی هایی که استفاده از آن را روز به روز میان افراد افزایش می دهد می توان به ضد آب و ضد باکتری و میکروب بودن آن اشاره کرد. این ویژگی باعث شده تا بسیاری از آزمایشگاه ها، مراکز بهداشتی و درمانی و حتی برای سرویس بهداشتی و کابینت و سینک آشپزخانه نیز از این متریال استفاده شود.

مزایا و معایب سنگ مصنوعی کورین را قبل تر به صورت مفصل در مقاله ای مورد بررسی قرار داده ایم. اما موردی که لازم است تا به آن اشاره شود مراقبت و نگهداری کورین است. این نوع متریال نیز همانند سایر متریال های مشابه خود نیاز به مراقبت و نگهداری داشته و باید نکاتی را در این زمینه برای حفظ ظاهر و کارایی آن رعایت نمود که در ادامه موارد مربوط به آن را خدمت شما عزیزان شرح خواهیم داد.

به صورت کلی از زمانی که طرح و رنگ کورین مورد نظر خود را سفارش می دهید و نصب اجرا می شود باید برنامه ای مشخص برای مراقبت و نگهداری مشخص کنید. در صورتی که این برنامه را رعایت و نکات آنرا لحاظ کنید می توانید سالیان سال از کورین خود محافظ و مثل روز اول آن را حفظ کنید.

موارد مهم در رابطه با مراقبت و نگهداری کورین

  • دقت داشته باشید که بهتر است سطح کورین را به صورت منظم و روزانه با استفاده از یک پارچه تمیز و کمی آب و مایع ظرفشویی تمیز کنید و در مرحله بعد با استفاده از یک دستمال نمدار اقدام به پاک کردن آن کنید. این کار به حفظ و نگهداری و افزایش درخشندگی و همچنین طول عمر کورین کمک شایانی خواهد کرد.
  • نکته ای که در تمیز کردن سطح کورین وجود دارد این است که بهتر است به محض ایجاد لکه بر روی سطح آنرا تمیز کرد تا با ماندن و قدیمی شدن لکه یا کثیفی برای تمیز کردن آن سختی و زحمت بیش از اندازه ای به خرج ندهید. اما در صورتی که لکه ای قدیمی روی سطوح ایجاد شد می توانید با استفاده از شوینده های حاوی آمونیاک استفاده کنید.

شویند هایی که می توانند به راحتی لکه های سر سخت بر روی سطح کورین را تمیز و از بین ببرند همان لکه بر ها یا شویند های چند منظوره در بازار هستند. استفاده از این شویند ها به سطح کورین آسیبی نخواهد رساند. ابتدا شوینده را بر روی سطح اسپری کنید و چند دقیقه اجازه دهید تا بر روی سطح بماند بعد با استفاده از دستمالی تمیز و نمدار آن را تمیز کرده سپس بعد از آن با دستمال تمیز و نرم سطح را خشک کنید.

  • به هیچ عنوان از اسپری شیشه شور استفاده نکنید چرا که این نوع اسپری ها لک هایی که بر روی سطح ایجاد می شود را بیشتر خواهد کرد و همین موضوع کار را چند برابر خواهد کرد. این نوع اسپری ها حاوی امونیاک هستند اما لکه هایی را نیز بر روی سطح ایجاد خواهند کرد. همانطور که عرض کردیم اسپری چند منظوره انتخابی درست و مناسب برای تمیز کردن این سطوح می باشد.
  • در مقاله های قبلی نیز به این موضوع اشاره کردیم که این سطوح درزی نداشته و همین امر موجب می شود تا قارچ یا باکتری در درز ها یا بافت سطوح رشد نکند. به همین منظور برای ضد عفونی کردن سطوح مورد نظر می توانید از سفید کننده به نسبت مشخص در 4 لیتر آب استفاده کنید. یک قاشق غذاخوری از سفید کننده را در 4 لیتر آب حل کنید و محلول را بر روی سطح بریزید. بعد از مدتی با دستمالی نرم آن را به آرامی بر روی سطح بکشید. بعد از کشیدن دستمال به صورت دورانی و تمیز کردن با استفاده از محلول سفید کننده 2 تا 5 دقیقه زمان لازم است تا مواد به خوبی کار خود را بر روی سطح انجام دهند و سطح ضدعفونی شود. بعد از این مرحله با دستمالی خشک و تمیز اقدام به تمیز کردن سطح کورین کنید. به این شکل سطح کورین صورت کامل ضدعفونی خواهد شد.
  • سطح کورین به دو دسته کلی براق و مات تقسیم می شود که مات یا براق بودن سطح آن بسته به سمباده ای که برای آن استفاده می شود خواهد داشت. هرچه سمباده نرم تری استفاده شود سطحی براقتر خواهید داشت و سمباده زبر نیز طی چند مرحله و فرایندی خاص سطح کورین را مات خواهد کرد. سطح براق با استفاده از اسپری براق کننده نیز امکان پذیر خواهد بود. می توانید با استفاده از اسپری براق کننده و پاشش بر روی سطح و کشیدن دستمالی نرم و تمیز بر روی آن سطح را به خوبی براق و یکدست کنید.
  • نکته دیگری که لازم است تا صورت بگیرید پرهیز از قرار دادن اجسام گرم بر روی سطح کورین می باشد. به عنوان مثال نباید قابلمه یا ماهیتابه داغ را از روی گاز به سطح کورین خود انتقال دهید. این کار می تواند در برخی از موارد برای کورین مورد نظر مشکلاتی ایجاد کند و باعث صدمه زدن به آن شود. می توانید از محافظ برای زیر قابلمه یا ماهیتابه استفاده کنید تا حرارت به صورت مستقیم به سطح کورین منتقل نشود.

نکته ای که در رابطه با فر یا گاز رو میزی لازم است تا به آن توجه داشته باشید انتقال حرارت به سطح کورین است. باید به این نکته نیز توجه داشت که از صفحات مخصوص برای انتقال ندادن گرما از فر یا گاز به کورین استفاده نمود. ناگفته نماند که صفحات کورین در مقابل گرما مقاوم اند اما این مقاومت حد و اندازه ای داشته و نکته ای که وجود دارد این است که پیشگری از بروز مشکل بهتر از حل و رفع آن مشکل است. بنابراین بهتر است کمی در این رابطه احتیاط کنید تا صدمه ای به سطوح کورین وارد نشود. به نوعی یکی از نکات مهم در رابطه با مراقبت و نگهداری کورین همین مورد است.

  • همانطور که در مقاله های قبلی نیز به آن اشاره شد کورین در مقابل اجسام نوک تیز مثل چاقو یا … مقاومت خاصی ندارد و خط و خش روی آن ایجاد خواهد شد بنابراین حتماً از تخته کار برای آشپزی و کار با چاقو استفاده کنید. ناگفته نماند که سنگ طبیعی نیز مقاومت کامل در مقابل چاقو یا اجسام نوک تیز نخواهد داشت بنابراین حتماً به این موضوع توجه داشته باشید. اما در صورتی که خط و خشی بر روی کورین ایجاد شد می توانید با ساب زدن سطح آن یا حتی پولیش ساده تمامی خط و خش ها را از بین ببرید.
  • نکته دیگری که در رابطه با مراقبت و نگهداری کورین باید به آن توجه داشته باشید استفاده نکردن از برخی از وسایل برای تمیز کاری می باشد. به عنوان مثال استفاده از اسکاج یا سیم ظرفشویی می تواند باعث مات و کدر شدن کورین شود. در صورتی که براق بودن و سیقلی بودن سطح کورین برای شما مهم باشد لازم است تا از دستمال یا ابری لطیف برای تمیز کاری استفاده کنید.

جدا از اینکه سیم یا … باعث مات و کدر شدن و از بین رفتن براقیت سطح کورین می شود، خط و خش هایی نیز بر روی سطح آن ایجاد خواهد کرد. اما جای نگرانی وجود نداشته چرا که در صورت بروز این مشکل نیز می توانید با استفاده از پولیش و واکس مناسب شفافیت و براق بودن اولیه سطح را برگردانید و کورین را مثل روز اولش کنید.

  • از جا به جایی اجسام سنگین و ضربه های شدید به سطح کورین جداً اجتناب کنید چرا که به راحتی می تواند باعث شکستگی و ترک خوردگی سطح آن شود. توجه داشته باشید که حتی سنگ های طبیعی نیز در برابر برخی از ضربات مقاوم نبوده و ممکن است دچار شکستگی و ترک خوردگی شوند.

اما نکته ای که در رابطه با کورین وجود دارد این است که در صورت بروز اینچنین مشکلات می توانید به راحتی آن را ترمیم و بازسازی کنید در صورتی که در سنگ های طبیعی همچین قابلیت وجود ندارد. کمی با ملاحظه و دقتی بیشتر با این متریال باید رفتار کرد تا از بروز مشکلات اینچنینی جلوگیری شود.

  • در رابطه با حلال های قوی نظیر اسید، تینر، مواد شیمیایی قوی و … نیز باید خدمت شما عرض شود که این مواد نیز می تواند در دراز مدت برای سطح کورین مشکلاتی ایجاد کند. اما در صورتی که حلال یا مواد شیمیایی اینچنین بر روی سطح کورین ریخته شد چگونه باید آن را رفع و رجوع کرد. باید به محض ریختن همچین حلال هایی ابتدا آن به صورت کامل با استفاده از دستمالی نرم و خشک تمیز کرد و در مرحله بعد با استفاده از مواد شوینده و دستمال تمیز و خشک لک ها را از روی سطح پاک نمود.

سخن آخر

در این مقاله توضیحاتی در رابطه با مراقبت و نگهداری کورین خدمت شما ارائه شد و نکاتی در رابطه با نوع مشکلات و چگونگی رفع و رجوع آن خدمت شما ارائه کردیم. همچنین توضیحات مختصری به جهت آشنایی و ایجاد مقدمه ای برای آشنایی با کورین و مصارف آن خدمت شما ارائه شد. در مقاله های قبلی توضیحاتی در رابطه با این سوال ( سنگ کورین چیست ) خدمت شما ارائه شد که می توانید با رجوع به آن توضیحات آشنایی بهتر و بیشتری با این نوع متریال داشته باشید.

 

سنگ کورین, صفحات آشپزخانه کورین, کورین نیکا استون, نگهداری کورین, نیکا استون
نوشتهٔ پیشین
سنگ کورین چیست

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید